مسئولین وزارت آموزش و پرورش:سال ۹۷ سال عملیاتی کردن سند تحول خواهد بود

وزیر آموزش و پرورش در دومین نشست بررسی دستاوردها، نقد ونظر و چشم انداز سند تحول بنیادین، سال ۹۷ را سال عملیاتی کردن سند تحول بنیادین آموزش وپرورش دانست .

 سیدمحمدبطحایی در دومین نشست بررسی دستاوردها، نقد و نظر و چشم انداز سند تحول بنیادین که با حضور معاونین ،مشاورین و مدیران کل حوزه ستادی اظهار داشت : وجود بیش از یک میلیون پرسنل، بیش از ۱۳ میلیون دانش آموز و ۷۰۰ منطقه آموزش وپرورش مسئولیت مدیران ستادی در اجرای برنامه ها را بسیار سنگین وحساس می کند .

وی با اشاره به راه اندازی سامانه هوشمند پایش میزان استقرار اهداف سند تحول بنیادین آموزش وپرورش گفت: به وسیله این سامانه درصد پیشرفت اهداف و راهکارهای سند تحول دائماً رصد می شود و ما می توانیم میزان پیشرفت راهکارهای مختلف را مشاهده و در جهت تحقق متوازن سند تحول تلاش کنیم .

بطحایی افزود: در سندتحول ۱۳ راهکار وجود دارد که هیچ برنامه ای از آن پیاده سازی نشده است و اگر راهکارهای کار نشده را به سایر راهکارها اضافه کنیم پیشرفت سند تحول به کمتر از ۳۰ درصد می رسد .

وزیر آموزش وپرورش خاطرنشان کرد: در استقرار سند تحول پیشرفت ما ضعیف بوده است و ما در زیرنظام هایی که اختیار و توان آن در خود آموزش وپرورش بوده است پیشرفت خوبی داشتیم اما در بخش هایی که برای عملیاتی کردنشان به بیرون از آموزش وپرورش نیازمند بودیم مانند نیروی انسانی و فضاهای آموزشی، با مشکل مواجه شدیم

وی پیشرفت متوازن بخش های مختلف سند تحول را از تأکیدات رهبرمعظم انقلاب و اهداف آموزش وپرورش برشمرد و افزود: در سال ۹۷باید بیش از پیش برنامه های ما عملگرایانه تر باشد تا محتوای سند تحول را با سرعت بیشتری عملیاتی کنیم،ودراین زمینه باید بیشتر از گذشته از سامانه پایش میزان استقرار اهداف سند استفاده کنیم .

وی ادامه داد: مفاهیم نظری برای لایحه های عملیاتی مورداقبال واقع نمی شود، بلکه آنچه در مدارس عملیاتی می شود، برای دانش آموزان و خانواده ها محسوس خواهد بود .

بطحایی گفت: سال ۹۷ سال عملیاتی کردن و اجرایی کردن سند تحول خواهد بود؛ بنابراین راهکارهای مختلف عملیاتی کردن سند در پایان سال ۹۶ باحضور مدیران به بحث وگفتگو گذاشته می شود .

وی افزود: برای عملیاتی کردن سند تحول به ۲ مقوله” تصمیم سازی” و” تصمیم گیری” نیازمند هستیم و برای این کار از نظرات همه مدیران استفاده خواهد شد، دراین زمینه باید از ظرفیت شورای عالی آموزش پرورش به عنوان یک دستگاه بیرونی استفاده کنیم .

وزیر آموزش وپرورش گفت: شورای اجرایی و راهبری سند باید کاملاً برنامه های سند را پیگیری و به رفع موانع اجرای سند بپردازد و درصورت نیازهفته ای یک نشست برای بررسی برنامه های سند برگزار کند .

وی اظهار کرد: برنامه ها در سال ۹۷ باید به گونه ای پیش برود که مشخصاً بدانیم مثلا در خردادماه راهکارهای سند تاچه میزان پیشرفت کرده است و در سال آینده در نشست ها دائماً گزارش از برنامه های اجراشده داشته باشیم .

بطحایی تصریح کرد: شورای عالی آموزش وپرورش، شورای راهبری سند و کارگروه های زیرمجموعه شورای راهبری ۳ لایحه پیگیری برنامه های سند در سال ۹۷ فعال خواهند بود .

وی ادامه داد: نمایندگانی از شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در شورای عالی آموزش وپرورش باشند تا برنامه های سند با هماهنگی بیشتری تدوین و اجرا شود .

ایشانخاطرنشان کرد: لزوماً نباید همه معاونین و مدیران حوزه ستادی در مسائل مختلف هم نظر و هم سو باشند، زیرا اگر همگی تنها یک نظر بدهند کارها به شایستگی پیش نخواهد رفت و این اختلاف نظرها نباید اتهام همسونبودن مدیران حوزه ستادی را در پی داشته باشد .

وی از تعارض به عنوان یک فرصت یاد کرد و افزود: سازمانی که در آن تعارض وجود نداشته باشد خلاقیت و نوآوری رخ نخواهد داد .

اظهاراتمهدی نویدادهم دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش:

در این نشست آقای مهدی نویدادهم از برگزاری نشست بررسی دستاوردها، نقد ونظر و چشم انداز سند تحول بنیادین هر ۳ ماه یک بار به دستور وزیر خبر داد و افزود: تبیین سیاست های وزارتخانه در جهت اجرای سند تحول، گفتمان سازی و ایجاد همگرایی بین مسئولین و مدیران و رصد فعالیت های مرتبط از جمله اهداف برگزاری نشست بررسی سند تحول است .

وی گفت: همه برنامه ما در سند تحول باید رنگ و بوی تربیتی داشته باشد وا صلی ترین چرخش در این زمینه حذف آزمون های زائد است ، اگر آموزش وپرورش به روز نشود ادامه مسیرتعلیم و تربیت با مشکل مواجه می شود .

نویدادهم خاطرنشان کرد: تغییر نظام آموزشی به نهاد فرهنگی – تربیتی ، تبدیل انحصارانگاری در تربیت به مشارکت جویی و مسئولیت پذیری و تبدیل دانش آموز منفعل در کلاس به یک متربی فعال در محیط های تربیتی ۳ چرخش مهم از ۳۷ چرخش در سند تحول است .

بیانات حجت الاسلام محمدیانرئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی :

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نیز دراین نشست اظهار کرد: در کنار سند تحول بنیادین ۲ سند بالادستی شامل سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و مصوبات نهادهای قانونگذار وجود دارد .

وی تدوین ۵۶ کتاب درسی ۵۱ کتاب راهنمای معلم، ۳ عنوان کتاب کاروتولید و ۲۰ فیلم آموزشی مدرسان را از جمله فعالیت های انجام شده در اجرای سند تحول برشمرد و عنوان کرد:تفکر و پژوهش، تفکر وسبک زندگی، کاروفناوری ، کارگاه کارآفرینی و تولید، تفکر وسوادرسانه ای انسان و محیط زیست، مطالعات فرهنگی ، تفکر و سبک زندگی وبهداشت از جمله عناوین کتاب های درسی جدیدالتألیف است که در اثنای اجرای سند تحول تدوین و در مدارس ارائه شده است .

حجت الاسلام محمدیان افزود: ایجاد سامانه اعتبارسنجی کتاب های جدیدالتألیف ، مشارکت در تولید بسته های آموزشی شاخه های فنی وحرفه ای و مشارکت ۶۷۰ مؤلف در تألیف کتب درسی از جمله اقداماتی است که درخصوص چرخش از انحصارانگاری در تربیت به مشارکت جویی و مسئولیت پذیری صورت گرفته است .

وی گفت: عدم آموزش معلمان برای تدریس کتب جدید، عدم ایجاد بستر برخی تکالیف و عدم نیازسنجی در حوزه زبان آموزی خارجی از جمله نقاط ضعف اجرای سند تحول است .

حمیدی معاونتربیت بدنی و سلامت نیز در این نشست اظهارکرد: سیاست ما در ذیل سند تحول درخصوص ساخت فضاهای ورزشی، احداث وایجاد فضاهای موردنیازتربیت بدنی در درون مدارس است .

حمیدی خاطرنشان کرد: طرح های آموزش پیشگیری با رویکرد رشدمدار، پروژه نظام مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان (نماد) طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزان ، طرح توانمندسازی اجتماعی دانش آموزان و تقویت بنیان خانواده از جمله برنامه ها در حوزه چرخش از دانش آموز منفعل به متربی فعال در محیط های تربیتی است .
———–ماخذ:http://tehranedu.ir/Modules/News/NewsShow.aspx?page=1&mid=338&NewsID=25540

نظرات بسته شده‌اند.