پاسخ به سوال (عمومی هدایت تحصیلی- شماره ۱۹۴) : شرایط خروج محصلین از کشور چگونه است؟!

 

سوال :

شرایط امکان خروج دانش آموزان در حال تحصیل از کشور چگونه است؟!

پاسخ :
به نام خدا
و باسلام

۱- با توجه به اینکه سن مشمولیت از ابتدای ماه ۱۸ سالگی تمام می باشد ، لذا خروج اشخاص قبل از سن مشمولیت نیازی به اخذ مجوز ندارد .

۲- مثال : متولد ۷۸/۱۲/۲۰ از ۹۶/۱۲/۱ به عنوان مشمول محسوب می گردد و خروج وی از کشور قبل از اسفند بلامانع بوده و نیاز به مجوز وظیفه عمومی ندارد.

۳- در صورت رسید به سن مشمولیت ( روزی که ۱۸ تمام شده و فرد وارد ۱۹ سالگی می شود) با داشتن شرایط زیر می تواند برای دریافت مجوز خروج از کشور اقدام نماید. 

الف : مشمول فاقد غیبت باشد. 
ب : دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی مشخصی داشته باشد. 
پ : در سنوات اولیه تحصیلی و یا سنوات ارفاقی ( دارای مجوز سنوات ارفاقی ) باشند. 
ت : مشمولانی که تحصیل آنان به اتمام رسیده است ( فارغ التحصیل ، انصراف ، اخراج و ترک تحصیل منجر به اخراج ) باشند. 
ث: برای مراجعت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بسپارند. 
ج: ارائه گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان و درخواست مجوز خروج موقت از کشور برای دانشجویان.

ح ) بیش از ۴۵ روز به تاریخ اعزام باقی مانده باشد. ( از ۴۵ روز مانده به تاریخ اعزام مجاز نمی باشد. )

توضیح بیشتر :

۱- صدور مجوز برای مشمولانی که در مهلت معرفی قرار دارند با ارائه گواهی فراغت ، انصراف یا ترک تحصیل یا اخراج و پس از آن ( پس ازمهلت معرفی) با ارائه برگه آماده به خدمت و سپردن وثیقه بلامانع است. (به شرط رعایت بند۵)

۲- دانش آموزان ، فارغ التحصیلان و افرادی که دارای برگه اعزام به خدمت می باشند که قصد سفر به کشور عراق( عتبات و عالیات) را دارند می‌بایست با ارایه نامه از سازمان حج و زیارت و یا کاروان که در آن تاریخ و مقصد سفر مشخص باشد به وظیفه عمومی محل سکونت مراجعه نمایند . (به شرط رعایت بند۵)

۳- دانش آموزانی که قصد سفر به کشور عربستان را دارند می‌بایست با ارایه نامه از سازمان حج و زیارت که در آن تاریخ و مقصد سفر مشخص باشد اقدام نمایند. (به شرط رعایت بند۵)

۴- صدور مجوز برای دانش آموزانی که در حال تحصیل می باشند و در سن مشمولیت قرار دارند با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل که به تایید وزارت آموزش و پرورش رسیده باشد،و سایر مدارک مورد نیاز، امکان پذیر می باشد. (به شرط رعایت بند۵)

۵- صدور مجوز برای دارندگان برگ آماده به خدمت از ۴۵ روز مانده به تاریخ اعزام مجاز نمی باشد.

۶- انواع سفرهایی که مورد استفاده مشمولان  شامل سفرهای علمی – سفرهای زیارتی – سفرسیاحتی (غیرعلمی ، غیرزیارتی) – سفر ورزشی – سفرمطالعاتی – سفرکاری / ماموریتی – دوره های مشترک می باشد.

۷- فرآیند رسیدگی به درخواست خروج از کشور مشمول :

الف: ارائه اشتغال به تحصیل (دانشجویی و دانش آموزی ) به همراه وثیقه سفر مربوطه به وظیفه عمومی محل استقرار دانشگاه یا سکونت مشمول . 
ب: صدور وارسال مجوز خروج از کشور توسط سامانه وظیفه عمومی به پلیس گذرنامه ناجا. 
پ: صدور گذرنامه یا تمدید آن توسط گذرنامه ناجا.

۸- مشمولانی که با اخذ مجوز و سپردن وثیقه از کشور خارج می شوند ، زمان مشخصی برای خروج و بازگشت به کشور دارند. در صورت عدم خروج در زمان تعیین شده و یا عدم بازگشت در موعد مقرر وجه وثیقه آن ها سوخت شده و قابل بازگشت نخواهد بود.

۹-  پس از بازگشت به کشور در موعد مقرر تا ۱۵ روز فرصت  دارید که به جهت استرداد ودیعه به حوزه های وظیفه عمومی در سطح کشور مراجعه نمایند.

۱۰- درخواست خود را می توانید به صورت اینترنتی هم ارایه دهید. ورود به سامانه خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به نشانی  http://www.epolice.ir/news.php

 

با استناد به : سایت نظام وظیفه عمومی / بخش قوانین و مقرارت ( http://vazifeh.police.ir/ )

 

نظرات بسته شده‌اند.