مهارت های زندگی (۳۵) فصل پنجم؛ انواع موضوعات و سطوح مختلف مهارت های زندگی/قسمت هفتم : شناخت فشار عصبی و مهارت مقابله با آن (۶ – تعریف و شناخت استرس در هنگام مطالعه قبل از امتحان )

 

 

استرس به خودى خود نه مثبت است نه منفى و در حقیقت پاسخ طبیعى بدن در بحث ها، جدل ها، تهدیدها و تحریک ها است…استرس و فشار روانى در زمان امتحان مسئله اى است که مربوط به سن خاصى نیست. در هر دوره اى از زندگى گذراندن امتحان مى تواند موجب بروز استرس شود.افزایش مراجعه دانشجویان به درمانگاه در دوران امتحانات پایان ترم ، مبین شیوع این مسئله در بین دانشجویان است…با توجه به این که استرس و فشار روانى دو جزء فیزیولوژیک و روانى دارد مى توان به طرق گوناگون استرس منفعل کننده را به استرس محرک و انرژى را تبدیل کرد. 

مبحث: فرهنگی پرورشی
عنوان اصلی: مهارت های زندگی
عنوان فرعی: توضیح مهارت شناخت و مقابله با فشار عصبی
عنوان فرعی تر : روش های مقابله با استرس(تعریف و شناخت استرس در هنگام مطالعه قبل از امتحان )

*تعریف و یاد آوری علایم استرس برای موقعیت هایی همچون امتحان

استرس به خودى خود نه مثبت است نه منفى و در حقیقت پاسخ طبیعى بدن در بحث ها، جدل ها، تهدیدها و تحریک ها است. پاسخ بدن به فشار روانى و استرس زمانى موجب ناراحتى مى شود که:
۱- مدت استرس طولانى باشد.
۲- به دفعات زیاد تکرار شود.
۳- همراه با فشار و تحریک باشد.

استرس و فشار روانى در زمان امتحان مسئله اى است که مربوط به سن خاصى نیست. در هر دوره اى از زندگى گذراندن امتحان مى تواند موجب بروز استرس شود.افزایش مراجعه دانشجویان به درمانگاه در دوران امتحانات پایان ترم ، مبین شیوع این مسئله در بین دانشجویان است.

هر چند تعریف علمی استرس ( فشار روانی ) با اضطراب ( نگرانی و تشویش مبهم  ) متفاوت است اما چون در اذهان اکثریت این دو با هم در نظر گرفته می شود اشاره ای هم به مساله اضطراب امتحان داشته باشیم. اضطراب امتحان، حالت تشویش، نگرانی و هیجان ناخوشایندی است که اغلب دانش آموزان و دانشجـویان در ایام امتحانات بدان مبتلا می شوند. گاهی این اضطراب با سردرد، سرگیجه، دل درد، حالت تهوع، تپش قلب و تنگی نفس نیز همراه می شود.

اضطراب امتحان، اضطرابی است که با خودپنداره ضعیف دانش آموز درباره توانایی های ذهنی اش شناخته می شود و موجب کاهش عملکرد او در روزهای پایانی سال تحصیلی می شود. میزان قابل قبولی از تنش و دلهره در زمان امتحان می تواند سیستم عصبی خودکار انسان را فعال کند و موجب هوشیاری بیشتر او برای کسب موفقیت در امتحان شود. دلیل اصلی این اضطراب همیشه کم کاری، تنبلی و یا عدم تسلط بر محتوای درس ها نیست، بلکه گاهی دانش آموزان موفق، با انگیزه و درس خوان نیز دچار آثار منفی اضطراب ناشی از امتحان می شوند.

ترشح هورمونى به نام آدرنالین در بدن در زمان وقوع حوادث به منظور تسریع در انجام، و بهتر انجام شدن کارها صورت مى گیرد. تغییرات فیزیکى بدن در نتیجه ترشح این هورمون در بدن شامل:
۱- عرق کردن کف دست.
۲ – افزایش ضربان قلب.
۳،- احساس دلشوره داشتن
۴،- برافروخته شدن صورت
۵،- بى اشتهایى
۶،- سردرد
۷،- بى خوابى
۸،- از دست دادن تمرکز
۹،- حملات ترس
۱۰،- اشکال در تنفس
۱۱،- سرگیجه.
نکته قابل تذکر اینکه ؛ الزاماً تمام علائم فوق با هم در شخصى که استرس دارد دیده نمى شود اما به طور خلاصه در صورتى که علائم سرگیجه و تپش قلب ظاهر شد نیاز به مراجعه به مراکز درمانى جهت کنترل آن است. غالب اوقات علائم استرس یا به صورت فیزیکى و یا به صورت روحى ظاهر مى شود.بنابراین اشتباه است که سعى در درمان استرس نماییم و یا آن را به طور کامل از بین ببریم. چراکه وجود آن لازم و ضرورى است تا بتوانید با حداکثر انرژى تلاش نمایید. اما براى اینکه بتوانید از آن بهتر نتیجه بگیرید باید:
۱- یاد بگیرید اتفاقاتى که در بدن شما مى افتد از قبیل افزایش ضربان قلب و عرق کردن کف دست و دلشوره داشتن امرى طبیعى است و آن را مثبت تلقى نمایید.
۲- بدانید در چه سطحى از این امر باعث تحریک بیشتر مى شود و در چه سطحى شما را منفعل مى کند. (تست آلبرت و هابرت به منظور تعیین سطح اضطراب تهیه شده و در درمانگاه موجود است). با پاسخ دادن به سئوالات آزمون و ارائه آن به درمانگاه مى توانید سطح اضطراب خود را مشخص کنید.
۳- اگر متوجه شدید میزان استرس در شما زیاد است و شما را منفعل مى کند، آن را در حد قابل قبول پائین بیاورید.

در مورد روش های کنترل و مقابله با استرس و هم چنین اضطراب امتحان در مقاله بعدی توضیحات مبسوطی جمع بندی و ارایه خواهد شد.


جمع بندی و ویرایش توسط : دفتر مشاوره موسسه فرهنگی دانش ( ج. ابراهیمی)

نظرات بسته شده‌اند.