کاهش ۴/۷% ورودی دانش آموزان به رشته علوم تجربی از سال سال تحصیلی ۹۳-۹۲ تا کنون

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش متوسطه، عباس سلطانیان در جلسه رؤسای آموزش متوسطه نظری استان های کشور که در شهرستان شهریار برگزار شد؛ فرایند هدایت تحصیلی را فرایند ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش آموزان عنوان کرد و گفت:

-در این فرایند دانش آموزان با علائق، استعدادها، نقاط قوت و ضعف خود آشنا می شوند و بر اساس آگاهی و شناختی که از حِرَف و مشاغل موجود در جامعه به دست می آورند، مناسب ترین شاخه و رشته تحصیلی را انتخاب می کنند.

برای توزیع متوازن شاخه‌ای و رشته‌ای(سهم شاخه نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش درکشور) لازمه اش برنامه ریزی و توجه جدّی رؤسای ادارات آموزش متوسطه نظری به تکالیف قانونی تعیین شده در برنامه ششم توسعه است.

– ثبت نام صحیح دانش آموزان مطابق آیین نامه هدایت تحصیلی اولین و مهمترین اقدام در خصوص ارتقاء کیفیت در دبیرستان ها است.

-از سال تحصیلی ۹۳-۱۳۹۲ تاکنون  ۴٫۷ درصد از سهم ورود به رشته تجربی کاسته شده است.

 -باید به رشته ریاضی فیزیک توجه ویژه داشت.در حال حاضر حدود ۱۵٫۵ درصد از دانش آموزان شاخه نظری در رشته ریاضی تحصیل می کنند که می بایست افزایش کمی و کیفی این رشته مورد توجه خاص همکاران در استان‌ها قرار گیرد.

– تأمین و بسط عدالت در دسترسی به آموزش های دوره متوسطه ، کیفیت بخشی به آموزش های دوره متوسطه، ارتقای مدیریت آموزشگاهی،  تقویت و توسعه مشارکت دستگاه های دولتی و غیردولتی در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش و توسعه فعالیت های پژوهشی و پژوهش سراهای دانش آموزی از اولویت های معاونت آموزش متوسطه می باشد.

سلطانیان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به کمبود نیروی انسانی درسال آینده در دوره دوم متوسطه، از رؤسای ادارات آموزش متوسطه نظری خواستند با همکاری سایر بخش های ادارات کل استان و همراهی و تعامل مناطق آموزش و پرورش؛ با بررسی دقیق وضع موجود و استفاده بهینه از امکانات در اختیار، ساماندهی فضا، تجهیزات و نیروی انسانی را راهبری نمایند.

——————————————————————————————————————–

مأخذ : http://www.medu.ir/fa/news/item/886431/?ocode=100010876

نظر بدهيد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر دهيد.