برقراری و ارائه دوباره درس برنامه ریزی تحصیلی و شغلی برای سال اول متوسطه


بعد از حذف درس برنامه ریزی تحصیلی و شغلی درسال تحصیلی گذشته(۹۱-۹۰) کارشناسی ها وبررسی های دوباره براین قرارگرفت که این درس به عنوان یکی از دروس تخصصی در مقوله ی هدایت تحصیلی و به عنوان یکی ازراه ها و ابزارهای فعالیت مشاوران ، دربرنامه درسی سال اول متوسطه گنجانیده شود.
حذف و برقرای دوباره این درس خود جای بحث جداگانه ای دارد که در مقاله ای دیگر باید به آن پرداخت .اجمالا درذیل متن بخشنامه صادره شماره ۱۱۲۳۲۵/۵۰۰ مورخ ۹۱/۶/۱ وزارت آموزش و پرورش ،ذکرمی گردد:

<< اداره کل آموزش و پرورش استان…..
باسلام و احترام
پیرونامه شماره ۲۰۴۶۰۰/۴۰۰ مورخ ۹۰/۹/۱ معاونت آموزش متوسطه مبنی بر ارائه دروس انتخابی در سال اول متوسطه، به اطلاع می رساند؛ باعنایت به نقش مشاوران در هدایت تحصیلی دانش آموزان و اخصصی بودن محتوای دروس برنامه ریزی تحصیلی – شغلی و مهارت های زندگی و تاثیر مهم این دروس در آماده سازی دانش آموزان برای تصمیم گیری صحصح در زمینه انتخاب رشته تحصیلی و طرح ریزی شغلی آینده و همچنین کسب مهارت های زندگی برای سازگاری مطلوب با شرایط فردی و محیطی ، به استنادبند۱و۲ نمونه وظایف و مسئولیت های مشاوران مصوب مورخ ۱۳۸۳/۹/۲۸ سازمان مدیریت و برنامه ریزی وقت کشور؛ موضوع بخشنامه شماره ۱۰۲/۷۱۰ مورخ ۱۳۸۳/۱۱/۲۸ معاونت برنامه ریزی و توسعه مدیریت مبنی برتدریس موظف توسط مشاوران ازدروس مرتبط ازجمله ئرس برنامه ریزی تحصیلی – شغلی و مهارت های زندگی.
لطفا دستور فرمائید،تدریس این دروس همچون سال های گذشته توسط مشاوران واحدهای آموزشی دوره متوسطه انجام پذیرد.
حسین هژیری
معاون پرورشی و فرهنگی

۶ نظر براي “برقراری و ارائه دوباره درس برنامه ریزی تحصیلی و شغلی برای سال اول متوسطه”

 1. دانش آموز گفت:

  سلام . من دانش آموز سال اولم . دبیر درس مهارت و برنامه ریزیما کار عملی در مورد معرفی رشته ها به شکل ماکت را خواسته که کاردانی الکترونیک بر عهده ی من است . لطفا یک شکل ساده از آن را برایم بگذارید . ممنون.

  • جعفر ابراهیمی گفت:

   به نام خدا
   وبا سلام
   در این صفحه(ارایه نظرات برای پاسخ به پرسش ها ) امکان ارسال تویر وجود ندارد. اما راه آسان دستیابی به تصویر مورد نظر برای معرفی رشته کاردانی الکترونیک، جستجو در وب سایت های معرفی این رشته و یا تصاویر گوگل و… می باشد.
   موفق باشید.

 2. یاسمن گفت:

  با سلام من سال سوم رشته کامپیوتر هستم ایا میتوانم ب رشته انسانی برم
  و باید چه درس هایی امتحان بدم لطفا توضیح دهید ممنون

  • جعفر ابراهیمی گفت:

   به نام خدا
   وباسلام
   براساس جدول آزمون تغییر رشته پایه سوم (دیپلم) به دوره پیش دانشگاهی، برای تغییر رشته ازسوم فنی حرفه ای(دیپلم فنی) به پیش دانشگاهی رشته انسانی؛ شما باید دو درس عربی۳ ویژه علوم انسانی و ادبیات فارسی تخصصی را در تابستان سال سوم به پیش دانشگاهی امتحان دهید.
   ضمنا برای رسیدن به پاسخ های کامل تر؛آدرس پاسخ های زیر راهم در پست پاسخ به سوالات ( عمومی و اختصاصی) سایت ما بخوانید:
   – پاسخ سوال(اختصاصی شماره ۶۹): تاثیر نمره امتحان تغییر رشته بر روی معدل کارنامه تحصیلی؟( صفحه ۲ پست پاسخ به سوالات)
   – پاسخ سوال(اختصاصی شماره ۶۱) : کسی که تغییر رشته می دهد، تکلیف ۳ سال معدل دبیرستان او در نمره سازی رتبه کنکور چه می شود؟( صفحه ۳ پست پاسخ به سوالات)
   – پاسخ سوال(عمومی شماره ۲۸): آیانـــــــــــــــــوع مدرک پیش دانشگاهی برای شرکت در هریک از گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر ، در کنکور سراسری، تعیین کننده است؟( صفحه۵ پست پاسخ به سوالات)
   – پاسخ سوال(اختصاصی- شماره۲۳):فرم تغییر رشته سوم به پیش دانشگاهی را از کجا تهیه کنم؟( صفحه۸ پست پاسخ به سوالات)
   – پاسخ سوال(عمومی شماره ۲۱): آیاامتحان تغییر رشته سوم به پیش دانشگاهی کشوری است یا داخلی مدرسه؟( صفحه۸ پست پاسخ به سوالات)
   سلامت مو فق باشید
   مرکزمشاوره موسسه فرهنگی دانش

 3. hayana14 گفت:

  سلام من یک جدول برنامه ریزی درسی میخوام برای سال اول دبیرستان باتشکر

  • جعفر ابراهیمی گفت:

   (پاسخ سوال عمومی شماره۵– در پست پرسش و پاسخ)

   باسلام،برنامه ریزی درسی یک اصول کلی دارد که به صورت عمومی قابل ارایه است.که مقالات از این دست نیز بدین منظور عرضه می گردد. اما آنچه که مورد درخواست شماست؛ علاوه بر به کارگیری اصول کلی نیازبه اطلاعات دیگری درمورد دروس شما وشرایط شخصی و امثال آن، بوده وخلاصه اینکه شما نبازمند یک برنامه ریزی فردی وشخصی مخصوص خودتان هستید. بنابراین می بایست به یک مشاور درسی که به تمام محتویات دروس رشته شما آشنایی کافی و تسلط دارد، به صورت حضوری مراجعه نموده و یک برنامه قابل اجرا را تنظیم کنید.البته این مهم نیز تا طی نمودن مراحل لازم برنامه ریزی و تمرین و رسیدن به تبحر دراین زمینه نیاز به چندین جلسه خواهد بود.
   به هرحال توصیه اول بنده مراجعه به مشاور مدرسه خودتان ویایکی از دانش آموزان ممتاز درسی می باشد.
   درصورت نیاز به راهنمایی های بیشتر می توانید با دفترمشاوره موسسه فرهنگی دانش تماس بگیرید.
   تلفن تماس : ۲۲۶۰۳۱۴۹ و ۲۲۶۰۷۶۲۲

نظر بدهيد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر دهيد.